Kıbrıs Hakkında Her Şey !

Bugün ki yazımızda sizlere Kıbrıs hakkında en ince detaylara kadar bir çok şeyi anlatmaya çalışacağız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili olarak yazımızda bilgi edinebileceğiniz bir çok kısa başlıklardan söz edeceğiz. Açıkçası yazımızda Kıbrıs hakkında her şey den biraz yer bulacaksınız.

Kıbrıs bilindiği üzere bir ada ülkesidir ve Anadolu’nun 65 km güneyinde yer almaktadır. Aynı zaman da da Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olma unvanını korumaktadır. Türkler ise Kıbrıs’ı ”Yavru vatan”, ”Cennet ada” veya ”Yeşil ada” olarak isimlendirmektedirler. Afrika,Avrupa ve Asya ülkelerinin tam olarak kesiştiği noktada yer alan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1960 yılında yapılan Zürih anlaşmasıyla bağımsızlığına kavuşmuş bir ada ülkesidir. Kıbrıs kıyılarının toplam uzunluğu ise 780 km bulmakta. Kıbrıs’ın en önemli yerleşim yerleri ise Girne, Gazi Magosa, Güzelyurt ve Lefkoşa olarak bilinmektedir.

Kıbrıs topraklarının üçte ikisi ise güney bölümünden oluşmaktadır ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin denetimi altında bulunmaktadır. Uluslar arası tüm platformlarda adanın bütününü temsil eden bir devlet olarak tanınmaktadır. Kıbrıs manzarası ve plajları ile şahane bir ada ülkesi ve turizm cenneti diyebiliriz. Her yaştan çiftler için gerçekten mükemmel sayılabilecek bir tatil ülkesi. Gerek kumarhaneleri, gerek plajı, gerek tarihi yerleri, gerekse de diskoları ile birlikte tam bir şehir havası bütünlüğünü koruyor. Kıbrıs’ın her şehrinde bu dokuyu yakalayacağınızı garanti edebiliriz.

Girne ( Kyrenia ), North Cyprus

Türkiye’den Kıbrıs’a gidişler için pasaport ve vize gerekmez sadece kimliğinizin yanınızda olması adaya gidiş için yeterli olacaktır. Sadece adaya giriş ve çıkışlarda damga vurulacak bir form doldurmanız yeterli olacaktır. Bu formu kaybetmeyerek tüm tatil süreniz boyunca yanınızda bulundurma zorunluluğunuz vardır. Çıkışta bu formu aynı pasaport görevlisine teslim ederek ülkeyi terk edebilirsiniz.

Kıbrıs uçuşları neredeyse ülkemizin bir çok noktasından devam etmekte, hava alanlarının dış hatlar bölümünden Kıbrıs’a seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul’a Kıbrıs’ın hava yolu ile ulaşımı takribi olarak 1 Saat 15 dakika, Antalya’ya uzaklığı ise 45-50 dakika arasında değişmektedir. Kıbrıs Ercan Uluslar arası hava limanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin liman ve turizm de öne çıkan şehri olan Girne’ye 40 km uzaklıktadır. Kıbrıs hakkında her şey ile ilgili sizlere bilgiler vermeye çalışıyoruz. Umarım faydalı oluyordur. Devam edelim.

Kıbrıs’ta ticari taksiler çok ucuzdur. Ada içerisinde ticari taksi ve otobüsler ile diğer şehirlere ulaşmanız kolay olacaktır. Adada tamamen Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları çok sıcak olmakla birlikte kışın ise yağmurlu ve oldukça değişken bir hava yapısı hakimdir. İngilizlerin kültürü etkisi altında uzun bir dönem geçirmiş olan KKTC’de trafik soldan akmaktadır. Para olarak ise Türk Lirası, euro ve sterlin kullanabilirsiniz.

Kıbrıs’a gitmişken bolca plajlarında vakit geçirin, tarihi ve gezilecek yerleri görmeye çalışın sizlere Kıbrıs hakkında herşey ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Kesinlikle bir casino ya uğrayıp ufakta olsa şansınızı deneyin. Hava alanında dönüş için free shoplardan alışveriş yapabilir Türkiye’de ki ürünleri orada yarı fiyatına da alabilirsiniz.