Tatil için önünüze serilen en cazip rotalardan biri olan Kıbrıs, henüz gitmeyenler için bir muamma olsa da unutulmaz bir tatilin de adresidir. Bu güzel ada, Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahip olmasının yanından ülkemizden kolay ulaşımı ile bizim için cazip hale geliyor. Vize derdi olmadan, hatta pasaporta bile gerek duymadan Kıbrıs’a doğru yola çıkabiliyorsunuz. Asıl düşünmeniz gereken detay ise Kıbrıs’ta kalacağınız süreyi verimli kullanmaktadır. Çünkü burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu süre içerisinde adanın en güzel yerlerini görebilmek için ise planlı olmanız gerekiyor. Hem adaya varışınız, hem şehirlerarası ulaşımınız hem de şehir içi ulaşımınızda yapacağınız planlama ile zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Bu şekilde hem dinlenebilişiniz hem de tatilin gerçek anlamda tadını çıkarabilirsiniz. Sırf deniz, kum, güneş ile iç içe olacağınız bir tatil değilse hedefiniz, adada görmek isteyeceğiniz çok sayıda tarihi ve kültürel değer yer alıyor. Bunun için yapacağınız planlamaya ek olarak, burada denemeniz gereken lezzetler mevcut adanın mutfak kültürüne dair. Bu tip detayları da dâhil edeceğiniz gezi programı sizi büyük oranda rahatlatacaktır. Bu sebeple sizin için derlediğimiz basit gezi rehberini kullanabilir ve adada unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Bu gezi rehberini kendi tercihlerinize göre şekillendirebilir, daha uzun ya da daha kısa tutabilirsiniz. Bu tamamen sizin mevcut tatil zamanınız ve de tercihlerinize bağlı bir karar olacaktır. Şimdi geçelim gezi rehberimizin detaylarına. Bunun için öncelikle havalimanına sahip olması sebebi ile ilk durağınız olan Lefkoşa’dan başlamak gerek.

Lefkoşa’nın merkezine çok da uzak olmayan havalimanına iniş yaptıktan sonra gezinize Lefkoşa’dan başlamanızı öneririz. Lefkoşa bölünmüş bir başkent ve başkent olmanın verdiği ciddiyetin yanında bir Akdeniz kenti olmanın rahatlığını taşıyor üzerinde. Sokaklarında dolaşmaktan keyif alacağınız şehir, merkezde sadece yürüme mesafesinde olan tarihi gezi durakları, harika kafe ve restoranları, ve de alışveriş noktaları ile keyifli bir tatilin adresi. Şehrin tam da merkezinde bulunan Büyük Han, Venedik Sütunu, Girne Kapısı ziyaret edebileceklerinizden sadece bir kaçı!

Gündüzleri Lefkoşa’da tarihi durakları ziyaret edip, müzeleri gezebilirsiniz. Akşamları, şehrin çeşitli mekânlarını yemek için tercih edebilirsiniz ve adanın birbirinden ünlü lezzetlerini tadabilirsiniz. Şüphesiz ki bunların başında Şeftali Kebabı yer alıyor. Bu sebeple Şeftali Kebabını denemeden adadan ayrılmamanız önerilir. Gece olduğunda ise kentin hareketli gece kulüpleri sizi bekliyor. Burada özellikle Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri gece kulüplerinin en hareketli zamanlarıdır. Çok sayıda disko ve bar, farklı nitelikleri ile sizi eğlendirmek için hazır olduğundan, siz de bunların en azından bir kaçını Lefkoşa’da bulunduğunuz süre içerisinde deneyebilirsiniz. Son olarak ise kısa bir alışveriş ile Lefkoşa turunuzu ölümsüzleştirebilir, küçük hatıralar satın alabilirsiniz. Lefkoşa’nın özellikle çeşitli el işi ürünleri oldukça ünlü olduğundan bu tip ürünler almayı tercih edebilirsiniz.