Özellikle Üniversitelerin düşük taban puanları ve Kıbrıs’ın bir turizm cenneti olması birçok öğrenci adayının dikkatini çekmektedir. Ayrıca ekonomik açıdan, hem okumak hem de eğlenmek isteyen gençler, Kıbrıs’a oldukça ilgi duymuş durumdalar.

Kıbrıs’ta üniversite hayatı Türkiye’deki üniversite hayatı ile karşılaştırıldığında biraz daha pahalıdır. Bu yüzden Kıbrıs’taki çoğu üniversiteler, öğrencilere %100’e varan burs imkanı sağlayarak, masraflarını mümkün olduğunca minimuma indirmeye çalıştıkları görülmektedir.

Nüfusu 350-400 bin civarında olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tahmini 90 bine yakın öğrencinin öğrenim görmekte olduğu istatistiği çıkartılmıştır. Tabii ki bu durumda, Kıbrıs için tam bir eğitim adası diyebiliriz. Kıbrıs halkı da bunun bilincinde olup, öğrenciye karşı daha olumlu ve koruyucu bir tavır sergilemektedir.

Kıbrıs’ta öğrenci olmak isteyenler için bir kaç madde sıralayalım;

Üniversitede neredeyse her bölümün olması , Üniversitenin yurdu veya özel yurtlarda kalabilirsiniz. Veya uygun fiyatlarla ev kiralamanız mümkün. Öğrenciler için ev ve yurtlar, genellikle full eşyalı olmanın yanısıra, kontratlar yıllık olarak yapılır. Böylece fiyatlar daha hesaplı olmaktadır. Kıbrıs halkının öğrencilere olan tavırları ve yaklaşımı oldukça olumlu. Sonuçta öğrenciler ülke ekonomisi açısından çok değerli. Türkiye’den Kıbrıs’a yapılan uçak seferleri oldukça yaygın. Yolculuk zaten göz açıp kapayıncaya dek çabuk geçiyor. Kıbrıs’ın harika iklimi ve doğal güzellikleri sayesinde öğrenciler, yapılan eğlence ve etkinliklerin tadını çıkartıyor. Kıbrıs’taki üniversitelerin eğitim kalitesine gelecek olursak. Türkiye ile aynı olduğu söylenebilir.

Happy teens spending leisure in cafe

Zaten Tükiye’deki ünveristelerden çoğu öğretim üyesinin, belirli aralıklarla Türkiye’den Kıbrıs’taki üniversitelere gelip, eğitim verdiği görülmektedir. Sosyal yaşam ve etkinlikler, özellikle daha çok kampüslerde ve civarlarında yaşanıyor. Bunun yanısıra Kıbrıs’ta sosyal hayata gelecek olursak; daha çok gece hayatı ve kulüpler olarak karşınıza çıkıyor. Kıbrıs’ta toplu taşıma maalesef çok zayıftır. Kıbrıs’ta üniversitelerin veya genel olarak toplu taşıma sistemine değinirsek; Türkiye’ye göre çok fazla gelişmiş olduğu söylenemez. Belirli saatlerde minibüs ve otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu yüzden ulaşım için daha çok taksi veya araç kiralamak gibi bir durum sözkonusu. Taksi veya günlük araba kiralama fiyatları Türkiye’ye göre daha uygun olduğunu söyleyebilriz. Ayrıca ekonomik bir araba satın almayı düşünüyorsanız Türkiye’ye göre fiyatların daha ucuz olduğunu görebilirsiniz.

Hem okurken diğer bir yandan çalışmayı düşünüyorsanız, çoğu işyerinde part-time iş olanakları da mevcut. Her ülkeden farklı insanlar ile yabancı dilinizi geliştirme imkanı sağladığını da unutmamak gerekir. Bu yazımızda da size Kıbrıs öğrenci hayatı ile ilgili önemli bilgiler vermeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda yine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli değerleri ve yapıları hakkında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Yazdığımız yazılarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağınız geziler ve çalışmalar için ayrıntılı bilgiler edinmenize olanak sağlanmaktadır. Hızlı geçen Kıbrıs gece hayatı ve öğrenci hayatı ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.