Bugüne kadar ele almış olduğumuz bir çok farklı konuda sizlere bir çok makale yazdık. Kışın Kıbrıs hayatı nasıldır ve kışın Kıbrıs’ta ne giyilir ? Kıbrıs’ın tarihi ve turistik yerleri nelerdir ? Hangi mevsimde nereleri ziyaret etmek gerekir ? gibi bir çok konuyu sizler için kaleme aldık. Kıbrıs’ı sizlere daha iyi tanıtabilmek adına elimizden gelen ne varsa ortaya koymaya çalıştık. Bugün ki yazımızda da yine Kıbrıs’ı daha yakından tanımanız adına sizlere Kıbrıs hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Kıbrıs bilindiği üzere Akdeniz’de bulunan ve Akdeniz’in üçüncü büyük adası olma özelliğini koruyor. Tamamen Akdeniz ikliminin hakim olduğu adada deniz suyu sıcaklıkları nasıl oluyor ? Bu konuyu sizlerle paylaşacağız.

Kıbrıs’a tatile gelen turistler tabi ki öncelikle deniz ve güneşten yararlanmak ister. Peki Kıbrıs’ın deniz suyu sıcaklığı diğer bölgelere göre nasıldır ? Önceki yazılarımız da size Kıbrıs kıyılarının kayalık olduğundan bazı bölgelerin ise denize girişler için oldukça elverişli olduğundan bahsetmiştik. Fakat deniz suyu sıcaklıklarını ele alan bir yazı bugüne kadar yayımlamadık. Kimi bölgeler oldukça sıcak, kimi turizm bölgelerinde ki deniz suyu sıcaklığı ise oldukça düşüktür. Gelin şimdi beraberce Kıbrıs deniz suyu sıcaklıklarına bir göz atalım. KKTC deniz suyu sıcaklığı ortalama 21.3 °C.Deniz suyunun en yüksek sıcak olduğu aylar Temmuz ve Ağustos aylarında 27.0 °C – 28.0 °C civarında seyreder. Bu sıcaklık en fazla bu güne kadar 31 dereceye yükselmiştir ve Kıbrıs tarihin de de bir ilki oluşturmuştur.

Peki deniz suyu sıcaklığı neden önemlidir ? Tabi ki tatilciler için son derece büyük bir önem arz etmektedir. Deniz suyu sıcaklığının yüksek olması turizm bölgesi olan Kıbrıs’ı daha da değerli kılıyor. Turistler yazın deniz suyu sıcaklığının fazla olması ile birlikte denizde sevdikleri ile hoşça vakit geçirebiliyorlar. ‘

Vermiş olduğumuz bu değerler ortalama Akdeniz bölgesinin tümü içinde aşağı yukarı geçerli durumdadır. Tabi ki Kıbrıs’ın diğer turizm bölgelerine göre deniz suyu sıcaklığı olarak ortalamanın bir kaç derece üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs doğal güzellikleri, havası, iklimi ve tabiatı ile turizmciler için yine bir cennet olarak öyküsünü sürdürmeye devam ediyor. Kıbrıs’a tatil amaçlı gelen ve adanın tüm imkanlarından faydalanmak isteyenler için her açıdan oldukça elverişli koşullara sahiptir Kıbrıs. Bunlardan bir tanesi de deniz suyu sıcaklığıdır dedik. Bazı tatil severleri verdiğimiz oranlar açıkçası çokta etkilemiyor çünkü onlar havuz turizmini seviyor. Adaya gelipte denizle buluşmadan ülkesine dönen bir çok turistte var. Bunda en büyük etkiyi ise Kıbrıs kıyılarının kayalık olması oluşturuyor. Kayalıklarda genellikle düşmeler, ayak burkulmaları, ayak batmaları gibi bir çok durum meydana gelebiliyor. Deniz suyu ne kadar sıcak olursa olsun bu da tatilciler için önemli bir eksi olarak göze çarpıyor. Tabi bunu Kıbrıs’un tüm bölgeleri için de söyleyemeyiz.