Bafra Köyü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İskele ilçesinde bulunan bir köydür. Bafra dokuz kilometrelik bir plaja sahiptir. Köye yakın bir bölgede Bafra Turizm Merkezi adı verilen bir bölge bulunmaktadır. Bu bölgede ise Kaya Artemis Otel ve Nuh’un gemisi olmak üzere iki beş yıldızlı otel yer almaktadır. 1988 yılında bölgenin turizm merkezine dönüştürülmesi projesine başlanmıştır. ESKA Tatil Köyü’nün temelleri atılarak projeye start verilmiştir. 2000 li yılların başında ise bölge turizm yatırım merkezi olarak ilan edilmiştir. Bölgede hayata geçen bu iki projenin dışında, hali hazırda beklemede olan bir çok proje daha bulunmaktadır. Köyün rakımı ise 16 metredir. Bölgenin eğlence ve gece hayatını da bu iki otel canlandırmaktadır.

Bafra Köyü yakın gelecekte gelişimini tamamlayarak adaya gelen turistlere hizmet vermeye devam edecektir. Bölgenin geleceği şimdiden çok parlak olarak görünmektedir. Sahil şeridine olan yakınlığı ile ilgileri kısa bir süre içerisinde üzerinde toplamayı başarmıştır. Yeni yeni açılan bar ve night clublar da mevcuttur. Yakın gelecekte önemli bir cazibe merkezi haline gelmesine kesin gözü ile bakılmaktadır. Eğer Bafra bölgesinde bir tatil geçiriyorsanız sizlere kesinlikle gezip görmeniz gereken bir kaç yerden bahsetmek istiyoruz. Bunların başında Apostolos Andreas Manastırı geliyor, Kantara Kalesi ve Dipkarpaz Köyü bu köyde ise halen Türkler ve Rumlar beraber yaşamaktadır. Karpaz Koruma Alanı da ziyaret edilecek yerler arasında yer alıyor burada ise Meşhur Karpaz eşeklerinin bulunduğu bölge olarak yer almaktadır. Zafer Burnu ve dünyaca ünlü Altın Kum sahili de bu bölgeyi farklı kılan yerler arasında yer alıyor.

Bafra turizm bölgesi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bir çok yeni turizm merkezi bölgeye kazandırılıyor. Bölge ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Bafra bölgesi tatil içinde oldukça elverişli bir bölge özellikle sahili adanın diğer bölgelerine göre daha güzel. Gezilecek ve görülecek bir çok yeri var. Ayrıca Girne’ye uzaklığı da fazla değil. Araç veya ticari taksi ile diğer şehirlere bu bölgeden ulaşımınızı rahatça sağlayabilirsiniz. Kıbrıs’a gidildiğinde kesinlikle görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdendir Bafra.

Bafra bölgesinin henüz gelişmekte olan bir bölge olduğunu sizlere belirtmiştik. Bölge gelişimini tamamladıktan sonra Adanın önemli cazibe merkezleri arasında yer alacak. Şimdiden bölgeye yapılan yatırım sayısı oldukça göz dolduruyor. Adanın en sevilen bölgelerinden biri haline gelmesi uzun bir dönem almayacaktır diye tahmin ediliyor. Şuan da bölgede bulunan 2 beş yıldızlı otel vardır. Diğer otel projeleri ise hız kesmeden çalışmalarına devam etmektedir. Yakın gelecekte diğer otellerin de açılmasıyla birlikte Bafra gece hayatı da buna nazaran canlanacaktır. Şuan da dahi bölgede bar ve canlı müzik mekanları beach club tarzında işletmeler mevcuttur. Gelen turistler bu mekanlarda hoşça vakit geçirebilmektedirler. Yakın gelecekte adından sıkça söz ettirecek bir cazibe merkezi olacaktır.